Warmia Mazury Powiśle

Warmińsko-Mazurskie Voivodeship (Voyvodalığında ülkenin idari bölünmesi nedeniyle Polonya'daki en büyük yönetim birimidir) Polonya'nın kuzey-doğu kesiminde yer almaktadır. Bu Warmia, Mazury ve Powiśle tarihi bölgeden oluşmaktadır. Doğası nitelikleri nedeniyle, Polonya'nın en güzel yerlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Warmińsko-Mazurskie Voivodeship

Warmińsko-Mazurskie Voivodeship fazla 24 000 km ² alana sahip Polonya dördüncü büyük bölgesidir.
İdari bölünüş: 116 gminas, 19 poviats.
Bölgenin başkenti: Olsztyn (170'den fazla 000 nüfus.).
Diğer şehirler: Elblag (130 000 nüfus.), Elk (60 nüfus 000.)
Ormanlar: alanının% 29.7,
Su organları: alanın% 6'sı,
Ekili arazi: alanının% 54

Warmińsko-Mazurskie Voivodeship 1.4 milyondan fazla nüfusu yaşamaktadır. Nüfus yoğunluğu Bir kilometrekareye düşen kişi sayısı 59 (- 122 Polonya) ile, Polonya'da en düşük düzeydedir.

Ukraynalılar (80.000 civarında), Almanlar (20.000), Romanlar, Belorussians ve diğerleri: Çok sayıda ulusal azınlıklar ile ülkenin en etnik çeşitlilik alanıdır
Ekili arazi ekilebilir arazinin% 33,4, meraların% 7.5 ve toplam% 29.7 'si için ormanların hesabı ise bahçelerinde% 0,1 ile Voyvodalığında en alanının% 54 kadar sürer.

Doğal koşullar (kısa bir vejetasyon döneminde, arazi yapılandırma ve toprak çeşitlendirme) Voyvodalığında tarım üst düzey bölgesel gelişmenin gereği ayarlamak ve tarımsal üretimin bireysel maliyetleri ülkenin diğer bölgelerinde daha düşük karlılık ile yüksek olduğunu neden.

Neredeyse tüm çiftliklerde özel ellerde bulunmaktadır. Işletmelerin yüzdesi büyüktür 20 hektar (% 14.5) kesinlikle ülke ortalamasının outnumbers ise ortalama birey çiftlik alanı 14 hektarlık oldukça büyük ve miktarlarda. Voyvodalığında su organları 6 işgal. Yüzölçümünün% 0, hangi toplam Polonyalı suların% 18,2 oluşturmaktadır. Balıkçılık yönetimi bölgede önemli bir rol oynar ve üç düzeyde işlemektedir: göl yönetimi, gölet yönetimi ve nehir yönetimi. Deniz balıkçılığı Vistula Körfezi sularında gerçekleştirilir. Bildiğim kadarıyla pazar ölçeği söz konusu olduğunda, bölgesel tarım ağırlıklı olarak üretir ve bitkiler (ekili arazilerinin% 79.4) ve patates (% 3.8) işler. Damızlık başta kümes hayvanları, domuz, sığır, at ve koyun hafif bir dizi kapsar.

Warmińsko-Mazurskie Voivodeship, ülkenin en kirli bölgelerinden biri olarak, Polonya programın Yeşil Akciğerler ile kaplıdır. Ekonominin ana sektörlerin sağlıklı gıda üretimi oluşturan, ahşap sanayi, pro-ekolojik orman yönetimi, eko-turizm gibi lastikler, makine ve saf endüstriyel teknolojilerin ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı ile ekipman imalatı.

Ağırlıklı sektörler gıda ve içecek üretimi (satılan sanayi üretiminin yaklaşık% 32.2), mobilya (yaklaşık% 14.3), elektrikli makine ve cihazlar (yaklaşık% 4,3), giyim ve kürk konfeksiyon (yaklaşık% 1,6) bulunmaktadır. Kauçuk malların ülke üretiminin% 42.5 bir lastik fabrikası yer almaktadır Olsztyn, geliyor.

Kişi başına düşen GSYİH PLN 14.065 Warmińsko-Mazurskie Voivodeship tutarında ile ülke ortalamasının (19.430) altında yer alıyor. 2002 sonunda bu Polonyalı ortalama% 72 düzeyinde kaldı.

Warmińsko-Mazurskie Voivodeship% 94 hesapları özel sektörün baskın olduğu REGON sistemi altında kayıtlı 110.390 işletmelerin vardır.
Bölgede satılan sınai üretimi 16 voivodeships arasında onbirinci konumda alan sırada 13.9 milyar, PLN gelir. Sanayi üretiminde özel sektörün payı% 86 miktarda satılmaktadır. Işletmelerin toplam sayısı arasında% 76.3 işyerlerinde gerçek kişiler, kooperatifler tarafından% 0,7 ve devlet işletmelerin toplam sadece 0.056% için hesap ise ticaret hukuku şirketler tarafından% 10.9 tarafından işletiliyor.

Warmia ve Mazury olağanüstü turizm ve eğlence nitelikleri bölgedir. Bunların sayısı iki katına olmalıdır rağmen bin göllerin arazi denir.
Derin olanları Wukśniki (68 m), Babięta Wielkie (65 m), Piłakno (56.6 m) ve Ełckie Gölü (55.8 m) bulunmaktadır oysa büyük göller Śniardwy (113,8 km ²) ve Mamry (104,4 km ²) vardır. Göller Bazı kanallar ve nehirler ile bağlantılı, Voyvodalığında en weal da iyi yaklaşık 30 alanının% ve konut sayıda sahne parkları gibi doğa rezervi işgal ormanda ve ilkel ormanların katkıda hangi arasında, multikilometre su yolları germek bilinen bir ... toprak sefer sağlayan rampaların sistemi ile Elbląski bir kanaldır.

Voyvodalığında servetinin de ormanda ve alan ve konut sayıda sahne parkları yanı sıra doğa rezervlerinin yaklaşık% 30 işgal ilkel ormanların katkı sağlar.
Doğal peyzaj güzelliği insan yapımı yapılara tam sayesinde, yani: gotik kaleler, kiliseler ve saraylar iyi korumak. Bir günlük "Rzeczpospolita" tarafından hazırlanan Polonya alışılmadık manzaraları, listesinde kayıtlı 16 100 üzerinden anıtlar, Warmia ve Mazury bulunmaktadır. Turistik bölgede ortalama yurtdışından gelen her beşte biri ile 5 milyon turist bir yıl ziyaret olduğunu neden. Bölgede onların emrinde daha 34 000 yatak bulunmaktadır.

Birçok turist 1410 yılında müttefik Polonyalı ve Litvanyalı orduları Cermen Sipariş mağlup Grunwald, Alanlarında tarafından çekilir. Savaşın yıl by-yıldönümlerini performansları son günlerin ruhunu taşıma ve şövalye kültürü sunulması ile kutlanır. Ayrıca turistlerin büyük ilgi tadını Diğer konumlar, Kętrzyn yakınındaki Gierloz yanı sıra Olsztynek yılında Halk Yapı Müzesi'nde eski Hitler'in karargahı kalıntıları bulunmaktadır.

Regional Information
Area sq.km: 24,173
Population: 1,440,000 (2014) 
Member since: 2005
Recipes: 120
Business members: 136
Homepage Facebook