Opole Voivodeship - modern, samimi, iyi organize

Opole Voyvodalığı, güneybatı Polonya'da, Çek Cumhuriyeti ve Aşağı Silezya, Wielkopolska, Łódź ve Silesia'nın dört Polonyalı vilayeti sınırında yer almaktadır. Demiryolu, karayolu ve Odra Nehri içsuyollarındaki ana transit güzergahlarda elverişli bir yer, bölgeye önemli bir varlıktır.

Güney Polonya'nın en önemli toplu taşıma yolunu - A4 otoyolu, cadı Trans Avrupa Berlin - Kiev ulaşım koridorunun bir parçasıdır. Güneye, Opole Voyvodalığı Çek Cumhuriyeti ile altı sınır geçişi paylaşıyor. Uluslararası bir doğu-batı demiryolu yolu Bölge'den geçmektedir. Güzergâhın Trans-Avrupa Demiryolu Ağına dahil edilmesi planlanmakta, böylece Opole Voyvodalığının sürekli ve dinamik gelişimi için sağlam temeller sağlanmaktadır.

Opole Bölgesi, Polonya, Alman, Silezya ve Çek kültür ve geleneklerinin bir kavşağıdır. Kültürlerin bu eriyen potu, toplumda hoşgörü ve anlayış yaratmaya katkıda bulundu. Ve aslında, Polonya'nın 1998'deki idari reformu dengede tutulduğunda, Opole Toprakları'nın vatandaşları Bölge ile kararlılıklarını ve güçlü bağlarını dile getirdiler ve kendi yollarını kendileri aldılar - kendi Voyvodalığı'na sahip olmak.


Turizm konumlar
Bölge, mükemmel iklim ve doğal varlıklara sahiptir ve çeşitli açık hava etkinlikleri sunmaktadır. Yaz ve kış açık hava eğlence ve macera olanakları, Bölgede, topografya (Silesian Yaylası, Silesian Ovası ve Sudeten Etekleri, Oder Vadisi'nin bir kısmı) ile karakterize edilen her yerde bulabileceğiniz en iyi seçimlerden bazılarıdır.
Bölgenin büyük bir kısmı dört doğal park, birçok korunan doğal alan ve biyosfer rezervleriyle ormanlarla kaplıdır. Niemodlin Ormanı, Stobrawa Ormanı, Lubliniec ve Racibórz Ormanı, Bölgenin en büyük ormanları arasındadır.
Yürüyüşçüler ve bisikletçiler St. Ann's Hill ya da Opava Dağları (Çek sınırına yakın) yollarındaki maceraları takdir edebilirler. Moszczanka, Pokrzywna, Jarnołtówek'te son zamanlardaki kaplıca tesisleri (yüzme havuzları, klasik masajlar, jakuzi vb.) İle son yıllarda modern eğlence tesisleri inşa edilmiştir. Kamień Śląski köyünde, Kneipp terapisini sunmak için ülkedeki ilk sanatoryumu bulabilirsiniz.
Yüzme, güneşlenmek ve su sporları sevenler, Opava Dağları'nın eteklerinde, Opole ya da Nysa Gölü ve Otmuchów Gölü yakınlarındaki Turawa'daki Region baraj göllerinde boş zamanlarını geçirebilirler.

Opole Silesia, tarihi ve arkeolojik ilgi alanları bakımından zengin, farklı tarihi çağlardan kalma antik anıtlarıyla, Gotik tarzdaki müstahkem kaleler, Barok konaklardan 19. yüzyıla ait küçük malikanelere kadar zengin. Göze çarpan sanatsal ve mimari ilgi çekici yapılar arasında Moszna'daki kale, Kopice'deki 19. yüzyıl konağının kalıntıları, Brzeg'deki Silesian Piast Hanedanlığı Kalesi ve Kamień Śląski'deki Geç Barok konak bulunmaktadır.

Opole Bölgesi'ni ziyaret ederken, o zamanlar dünyanın en büyük palaeontolojik keşiflerinden biri olan Ozimek'in Gmina bölgesindeki bir yer olan Krasiejów'u ziyaret edemezsiniz. Burada bulunan Trias sürüngenlerinin iyi korunmuş fosilleri, yaklaşık 225 milyon yıl öncesine dayanmaktadır. Bölgede turistlerin yeniden canlanması için bir umut kıvılcımı getirmek için bir müze ve turistik bölge kurulması planlanmaktadır. Ocak 2005'te, eski ilkokulda "Yürekli Dinozor ile Yürüyüş" adlı kalıcı bir sergi açıldı.Eğitim, bilim ve kültür
Opole Voyvodalığı çeşitli eğitim fırsatları ve uzmanlık sunuyor. Bölgenin altı yüksek öğrenim kurumu (mesleki olanlar dahil) gerekli araştırma altyapısını sağlar. Opole Şehri, Opole Üniversitesi, Opole Teknik Üniversitesi, Devlet Tıp Meslek Yüksekokulu ve Yönetim ve Yönetim Okulu'na ev sahipliği yapan ve otuz bin üniversite öğrencisi ile bölgenin en büyük akademik merkezi. Bölgedeki diğer iki yüksek öğretim kurumu, Nysa'daki Devlet Teknik Meslek Okulu ve Brzeg'deki Beşeri ve Pedagoji Okulu'dur. Ayrıca, ülkenin diğer üniversitelerinde ülkenin üniversitelerinin birçok uydu şubesi kurulmuştur.

Opole Voyvodalığı'nın araştırma potansiyeli Silesian Enstitüsü ile önde gelen bir merkez olmak üzere dört araştırma tesisi (Maden İnşaat Malzemeleri Enstitüsü, Blachownia “Polonya Bilimler Akademisi Kędzierzyn'deki Ağır Organik Sentez Enstitüsü) tarafından tamamlanmıştır. ve Opolski Park Technologiczny (Opole Yüksek Teknoloji Parkı).
Şehrin önde gelen kültürel kurumları arasında Józef Elsner Opole Filarmoni (Polonya'nın AB'ye girişini işaretlemek için Brüksel Büyük Mekânı'nda bir konser verdi ve 2004-2005'te Çin'de büyük bir konser turu düzenlendi), Jan Kochanowski Tiyatrosu (Her yıl "Polonya Klasik Tiyatro Yüzleşmeleri" ne ev sahipliği yapar) veya Opole'deki Kukla ve Aktör Alojzy Smolka Tiyatrosu (Kukla Tiyatroları Ulusal Festivali). Ve sonuncu ama en az değil, her yıl düzenlenen Polonya Şarkı Ulusal Festivali'ne ev sahipliği yapan Opole Millennium Amphitheatre.

Bölgenin başkenti olan birçok periyodik kültürel etkinlik düzenlenmiştir: Beasting Azaleas Müzik Festivali (Moszna'daki Kale), Brzeg'deki Silesian Piast Hanedanlığı Şatosu'nun İngilizce Şarkısı ve Uluslararası Şair İstilası Festivali, "Gaudi Mater Polonia" Vincent de Kielcza "ya da Uluslararası Perküsyon Festivali.


Daha fazla bilgi Opole Voyvodalığı web sitesinde bulunabilir: www.opolskie.pl

Regional Information
Area sq.km: 9,412
Population: 991,161
Member since: 2008
Recipes: 16
Business members: 69
Facebook