Wielkopolska Bölgesi

Wielkopolska, Polonya'nın en büyük bölgelerinden biridir. Alan, Polonya'nın toplam alanının% 9,5'ini oluşturan 29 826 km²'dir.
İl 35 ilçeden oluşmaktadır.

Ülkedeki temel idari birim bir topluluktur. Bölge içinde 226 topluluk var. Her iki bölge ve topluluklar bölge, nüfus ve ekonomik potansiyel bakımından çok farklıdır.
İldeki en büyük şehir başkentidir - 580 bin nüfusa sahip Poznań (Polonya'nın nüfus bakımından en büyük beşinci şehri).

Wielkopolska vilayetinin ekonomisi yapısal olarak dengelenmiş ve gelişmiştir ve Polonya'da ekonomik faaliyetin birçok dalında lider olduğu bir bölge olarak. Ticaret ve finans hizmetleri sektörü dinamik olarak gelişmektedir. Bölgesel ekonomi, alt bölgelerin gelişiminin çeşitlendirilmesi ile karakterizedir. Bu Wielkopolska'nın farklı bölümlerinin doğal gelişiminin bir sonucudur.

Bölgenin en önemli ekonomik özellikleri şunlardır:
- Bölgede merkezi bir konuma sahip olan Poznań, çevre ile birlikte, ekonominin tüm dallarında önemli bir büyüme noktası oluşturmaktadır. Bu, üretim ve hizmet sektörünün, iş dünyasının, yüksek öğrenim kurumunun, bilimsel, araştırma ve tasarım birimlerinin olduğu bir alandır. konsantre
- Bölgenin merkezi ve güney bölgeleri, Poznań tarım alanı ile birlikte, son derece üretken ve Wielkopolska ve diğer bölgelerin yanı sıra gelişmiş sanayi, özellikle gıda işleme için gıda sağlar
- eyaletin doğu bölgesi, metalurji kadar yakıt güç kompleksi için de bir üs teşkil ediyor.
- çoğunlukla gelişmiş bir ağaç işleme endüstrisi ile ormanlanmış olan ilin kuzey bölgesi.

Wielkopolska, dinlenme sürelerini yerel olarak harcamak isteyenler için ideal bir yerdir. Bölge, çeşitli turizm biçimlerinin geniş bir yelpazesidir. Çeşitli manzara, göller ve nehir vadileri, ormanlar, ulusal ve peyzajlı parklar, doğa rezervleri ve doğa anıtları Wielkopolska'yı büyük bir doğal değer bölgesi yapar. Tarihi eserler, mimari eserler, müzeler ve anıt odalar zenginliği.
Bölgenin kuzey ve batı kısmı, doğanın egemenliğindedir: daha çok sayıda göl, daha büyük orman kompleksleri ve çeşitli arazi yapıları.
Daha az göl ve ormana sahip olan doğu ve özellikle güney kısmı, büyük tarihi ve sanatsal değere sahip çok daha fazla anıt sunmaktadır. Ayrıca, agritourism popülaritesinde büyüyor, turistler sakin, doğa ve yerel yiyeceklerin tadını çıkarabiliyorlardı.

Wielkopolska Bölgesi Yönetim Kurulu, uluslararası ticaret fuarlarında yer alarak, yerel hafta sonu pazarlarını teşvik ederek, geleneksel ürünlerin kataloglarının dağıtımı, eğitim ve seminerlerle yüksek kaliteli geleneksel gıda ürünlerinin üretimini desteklemektedir.

Mutfak Kültürü Mirası Ağı Wielkopolska şu anda 131 üyeye sahiptir.

Regional Information
Area sq.km: 29,826 
Population: 3,489,210 
Member since: 2008
Recipes: 11
Business members: 125
Homepage Facebook