Alanya

Alanya, Akdeniz’de , Antalya Körfezi’nin doğu kıyılarında yer alan ve tarihi antik çağlara kadar uzanan bir şehirdir. Alanya’da mağaralarda başlayan ilk insan yerleşimlerinin tarihi 20.000 yıl önceye, üst Paleolitik döneme rastlamaktadır. Günümüzde Alanya binlerce yıllık geçmişi ile UNESCO’nun ‘’Dünya Mirası Şehirler’’ listesine adaydır.
Alanya kışları yağışlı ve ılık, yazları sıcak ve kuru havası ile tipik bir Akdeniz iklimine sahiptir. Ortalama kış sıcaklığı 14°C, ortalama yaz sıcaklığı ise 27°C’dir. Şehir deniz kenarında kurulmuş olmakla birlikte, şehrin arkasından yüksekliği neredeyse 2000 metreyi bulan Toros Dağları yükselmektedir. İyi korunan doğal plajları Akdeniz boyunca uzanan Alanya’nın toplam kıyı şeridi yaklaşık 100 km’dir.
Her ne kadar şehir merkezine kar yağması olağandışı bir doğa olayı olsa da birçok Alanyalının ev sahibi olduğu Toroslar kış boyu beyazla kaplıdır. Toroslar Alanyalıların hayatında vazgeçilmez bir öneme sahiptir. Yaylaya çıkmak ve yazı orada geçirmek binlerce yıllık bir Türkmen geleneğidir ve Alanya’da hala yaşatılmaktadır. Günümüzde yerli yabancı birçok turist yaylaları ziyaret etmektedir.
Alanya dağ bisikleti, triatlon, plaj voleybolu ve plaj futbolu gibi birçok uluslar arası spora ev sahipliği yapmaktadır. Bir bakıma Alanya; Akdeniz’in alternatif sporlar başkenti gibidir. İlkbahardan sonbahara kadar birçok uluslar arası spor etkinliği mevcuttur.
Alanya’da ekonomi turizm ve tarıma dayalıdır. Türkiye’nin muz ve narenciye üretiminde önemli bir yere sahip olan Alanya; 150.000 kişilik yatak kapasitesi ile Akdeniz’in en büyük ve popüler tatil yerlerinden birisidir.

Regional Information
Area sq.km: 1,788
Population: 285,000
Member since: 2014
Recipes: 51
Business members: 18
Homepage Facebook Twitter Instagram