Warmia Mazury Powiśle

Warmińsko-Mazurskie vojvodství (vojvodství je největší správní jednotka v Polsku, vzhledem k administrativní rozdělení země) se nachází v severo-východní části Polska. Skládá se z historických regionů Mazurského, Mazury a Powiśle. Vzhledem ke kvalitám své povahy, je uznáván jako jeden z nejkrásnějších oblastí Polska.

Warmińsko-Mazurskie vojvodství

Warmińsko-Mazurskie vojvodství je čtvrtým největším region Polska s rozlohou více než 24 000 km ².
Administrativní členění: 116 gminas, 19 poviats.
Hlavní město regionu: Olsztyn (populace více než 170 000.).
Další města: Elblag (populace 130 000.), Elk (populace 60 000 Kč.)
Lesy: 29,7% plochy,
Vodní útvary: 6% plochy,
Obdělávané půdy: 54% z plochy

Warmińsko-Mazurskie vojvodství je obydlena populaci více než 1,4 milionu. Hustota populace je nejnižší v Polsku, s 59 osobami na jeden čtvereční kilometr (Polsko - 122).

To je nejvíce etnicky diverzifikované oblast země s mnoha národnostních menšin: Ukrajinci (asi 80.000), Němci (20.000), Romové, občané Běloruska a další
Obdělávané půdy zabírá 54% z vojvodství v oblasti s 33,4% orné půdy, 7,5% pastvin a 0,1% sadů, zatímco lesy zaujímají 29,7% z celkového počtu.

Přírodní podmínky (krátké vegetační období, konfigurace terénu a půdy diverzifikace) nastavte vojvodství v zemědělství požadavek na vysoké úrovni územního rozvoje a způsobí, že jednotlivé náklady na zemědělskou výrobu jsou vyšší u ziskovosti nižší než v jiných oblastech země.

Téměř všechny farmy jsou v soukromých rukou. Oblast průměrného jednotlivých hospodářství je poměrně velký a činí 14 ha, zatímco procento podniků větší než 20 ha (14,5%) rozhodně převyšuje země průměr. Vojvodství je vodní útvary obsadit 6. 0% její plochy, což představuje 18,2% z celkového počtu polských vod. Rybářské obhospodařování hraje významnou roli v regionu a funguje na třech úrovních: jezero řízení, hospodaření na rybnících a říčních řízení. Sea rybolovu se provádí ve vodách řeky Visly Bay. Pokud jde o trh stupnice se týká, regionální především zemědělství vyrábí a zpracovává plodin (79,4% z orné půdy) a brambory (3,8%). Chov a pokrývá především drůbež, prasata, skot, koně a mírné počet ovcí.

Warmińsko-Mazurskie vojvodství, jako jeden z nejméně znečištěných oblastech země, se vztahuje zelené plíce programu Polska. Hlavní odvětví ekonomiky zahrnují zdravou produkci potravin, dřevařský průmysl, pro-ekologické lesní hospodářství, eko-turistiky, stejně jako výroba pneumatik, strojů a zařízení s použitím čistých průmyslových technologií a obnovitelných zdrojů energie.

Převládající odvětví patří výroba potravin a nápojů (o 32,2% průmyslové prodané produkce), nábytek (asi 14,3%), elektrické stroje a zařízení (o 4,3%), oděvů a kožešin oděvy (asi 1,6%). 42,5% země výroby gumy zboží pochází od Olsztyn, kde se nachází na továrnu na pneumatiky.

S HDP na obyvatele ve výši 14.065 PLN Warmińsko-Mazurskie vojvodství patří pod úrovní země průměrem (19430). Na konci roku 2002 zůstal na úrovni 72% polského průměru.

Warmińsko-Mazurskie vojvodství má 110.390 podnikatelských subjektů registrovaných v rámci REGON systému s převahou soukromého sektoru, což představuje 94%.
Průmyslová výroba prodává v regionu přichází PLN 13900000000, která patří oblast v jedenácté místo mezi 16 vojvodství. Podíl soukromého sektoru na průmyslové produkce prodané částky na 86%. Mezi celkového počtu podnikatelských subjektů je 76,3% zařízení běží fyzickými osobami, 0,7% družstev a 10,9% obchodnímu právu společností vzhledem k tomu, stát podniky představují jen 0,056% z celkového počtu.

Warmia a Mazury je region pozoruhodné turistických a rekreačních kvalit. To se nazývá země 1000 jezer, ačkoli jejich počet by se měl zdvojnásobit.
Největší jezera jsou Śniardwy (113.8 km ²) a Mamry (104.4 km ²) vzhledem k tomu, že nejhlubší z nich patří Wukśniki (68 m), Babięta Wielkie (65 m), Piłakno (56.6 m) a Ełckie Lake (55.8 m). Některé z jezer, spojený kanálů a řek, se rozkládají na trasách multikilometre vody, mezi kterými je vojvodství je podlitina také přispěl do lesa a pralesy zaujímají téměř 30% plochy a bydlení četné scenérie parky, stejně jako přírodních rezervací nejlépe známé z nich je kanál Elbląski se systémem ramp umožňujících ... půdy cestu.

Vojvodství bohatství přispívá také do lesa a pralesy zaujímají téměř 30% plochy a bydlení mnoha scenérie parky, stejně jako přírodní rezervace.
Krása přírody je kompletní díky umělé struktury, tj.: i-preserve gotických hradů, kostelů a paláců. 16 z 100 památek zaznamenané na seznamu památek neobvyklých Polska, vypracovaných denním "Rzeczpospolita", se nachází v Warmia a Mazury. Turistické zajímavosti způsobit, že region je průměrně navštívil o 5 milionů turistů ročně s každým pátým přicházejících ze zahraničí. Region nabízí více než 34 000 lůžek mají k dispozici.

Mnoho turistů láká polích Grunwaldu, kde v roce 1410 spojil polské a litevské armády porazil Řád německých rytířů. Na rok od roku výročí bitvy jsou slaveny s výkony zprostředkování ducha minulých dnech a prezentaci rytíře kultury. Další zajímavosti, které těšit také velký zájem s turisty, jsou ruiny vojenského velitelství bývalého Hitlerova v Gierłoż u Kętrzyn, stejně jako muzeum lidových staveb v Olsztynek.

Regional Information
Area sq.km: 24,173
Population: 1,440,000 (2014) 
Member since: 2005
Recipes: 120
Business members: 136
Homepage Facebook