Opolské vojvodství - moderní, přátelský, dobře organizovaný

Opole se nachází v jihozápadním Polsku, hraničí s Českou republikou a čtyřmi polskými provinciemi Dolní Slezsko, Wielkopolska, Lodž a Slezsko. Výhodná poloha na hlavních tranzitních trasách po železnici, silnici a vnitrozemských vodách řeky Odry je pro region důležitým přínosem.

Může se pochlubit nejdůležitější hromadnou tranzitní cestou jižní Polska - dálnice A4, která je součástí trans-evropského dopravního koridoru Berlín-Kyjev. Na jih má Opolské vojvodství s Českou republikou 6 hraničních přechodů. Mezinárodní železniční trať východ-západ prochází krajem. Tato trasa je naplánována na začlenění do transevropské železniční sítě a poskytuje tak pevný základ pro trvalý a dynamický rozvoj opolského vojvodství.

Opolský kraj je křižovatkou polských, německých, slezských a českých kultur a tradic. Tato tavící nádoba kultur přispěla k vytváření tolerance a porozumění ve společnosti. Ve skutečnosti, když administrativní reforma Polska v roce 1998 byla v rovnováze, občané opolské země vyjádřili své odhodlání a silné vazby s krajem a získali vlastní cestu - mít své vlastní vojvodství.


Turistické atrakce
Region má vynikající klima a přírodní bohatství a nabízí výběr outdoorových aktivit. Letní a zimní venkovní rekreace a dobrodružné příležitosti jsou některé z nejlepších, které najdete kdekoli v regionu, který se vyznačuje různorodou topografií (Slezské vrchoviny, Slezská nížina a část sudetských podhůří, údolí Oder).
Velkou část území pokrývají lesy se čtyřmi přírodními parky, mnoha chráněnými přírodními oblastmi a biosférickými rezervacemi. Niemodlin Woods, Stobrawa Woods, Lesy Lubliniec a Racibórz patří mezi největší lesy v regionu.
Turisté a cyklisté ocení dobrodružství po cestách sv. Anny nebo Opavy (v blízkosti hranic s Českou republikou). Mnoho moderních rekreačních středisek s nejmodernějšími lázeňskými zařízeními (bazény, klasické masáže, jacuzzi apod.) Bylo v posledních letech postaveno v Moszczance, Pokrzywně, Jarnołtówek. Ve vesnici Kamień Śląski najdete první sanatorium v \u200b\u200bzemi, které nabízí Kneippovu terapii.
Milovníci plavání, opalování a vodních sportů si mohou užít svůj volný čas na jezerních jezerech v regionu Turawa nedaleko Opole nebo na jezeře Nysa a jezera Otmuchów u Opavy.

Opole ve Slezsku je bohaté na místa historického a archeologického zájmu, se starobylými památkami z různých historických dob - od gotických opevněných hradů až po barokní zámky do malých zámků z 19. století. Mezi navštěvovanými stavbami významného uměleckého a architektonického zájmu patří zámek v Moszně, zřícenina hradu z 19. století v Kopicích, hrad Slezského dynastie Piast v Brzegu a pozdně barokní zámek v Kamień Śląski.

Když navštěvujete Opolskou oblast, nemůžete pomoci, ale navštívit Krasiejów, lokalitu v Gmina z Ozimku, kde se nedávno objevil jeden z největších paleontologických objevů na světě. Zachovalá sada fosilních triaských plazů, která se zde nachází, pochází asi před 225 miliony let. Plánuje se zřízení muzea a turistického místa, které by přineslo jiskru naděje na turistické oživení v regionu. V lednu 2005 byla v bývalé základní škole otevřena stálá expozice "Chůze s dinosauři".Vzdělávání, věda a kultura
Opoleské vojvodství nabízí řadu vzdělávacích možností a specialit. Šest vysokoškolských institucí v regionu (včetně odborných škol) poskytuje nezbytnou výzkumnou infrastrukturu. Město Opole je největším akademickým centrem regionu, kde sídlí Opole University, Technická univerzita Opole, Státní lékařská odborná škola a Škola managementu a správy s více než třicet tisíci vysokoškolskými studenty. Dalšími dvěma vysokoškolskými institucemi v regionu jsou Státní technická odborná škola v Nysě a Škola humanitních a pedagogických v Brzegu. Kromě toho byly v dalších městech regionu zřízeny mnohé družicové pobočky univerzit.

Výzkumný potenciál Opolského vojvodství je doplněn čtyřmi výzkumnými zařízeními (Ústavem minerálních stavebních materiálů, Ústavem těžké organické syntézy "Blachownia" v Kędzierzyn, Polské akademie věd - Ústavu pro environmentální technologie) a Slezským ústavem jako vedoucím centrem, a Opolski Park Technologiczny (Opole High - Tech Park).
Mezi prominentní kulturní instituce ve městě patří filharmonie Józefa Elsnera Opole (koncert na Grand Place v Bruselu, který připomněl vstup Polska do EU a uskutečnil velké koncertní turné v Číně v letech 2004-2005), divadlo Jan Kochanowski (který každoročně hostí "polské klasické divadelní konfrontace") nebo Alojské Smolky Divadlo loutkářů a herec v Opole (Národní festival loutkových divadel). A v neposlední řadě je Opole Milénium Amphitheatre, kde se koná každoroční národní festival polské písně.

Mnoho regionálních kulturních akcí se koná v hlavním městě: hudební slavnost kvetoucího azalky, festival anglické písně a mezinárodní básnířská invaze na slezském hradu dynastie Piast v Brzegu, Gaude Mater Polonia v památníku Vincent de Kielcza "nebo Mezinárodní festival perkuse.


Další informace lze získat na webových stránkách Opolského vojvodství: www.opolskie.pl

Regional Information
Area sq.km: 9,412
Population: 991,161
Member since: 2008
Recipes: 16
Business members: 69
Facebook