Świętokrzyskie

Świętokrzyskie vojvodství se nachází v jiho-východním Polsku, na křižovatce důležitých komunikačních tras. Region, s její název pochází z Świętokrzyskie hory (Kříže Mountains) zvlněnou kolem jejího základního kapitálu, Kielce, patří k větším zeměpisném regionu Malé vrchoviny Polsko (Wyzyna Małopolska). Je obklopen řekou Pilica od západu a Vistula z jihu a východu. Mezi nejzajímavější a vzácné druhy rostlin a živočichů se dochovaly v mnoha přírodních rezervacích a krajinných parků.

Jeden z nejstarších pohoří v Evropě, Svatokřížské hory bývaly známé jako sběrný čarodějnic bod pro jejich pekelnou zábavu a tance. Takové jsou lidové pohádky, ale zbytky kamenné kultovní nábřeží asi z 8. století, kolem hrot svatého Kříže hory, jsou důkazem pohanského uctívání. V horách Svatokřížských mohou četné stopy hrdinného a tragické minulosti této země se nachází - minulost popsal jeden z největších synů země - spisovatel Stefan Żeromski.

Menu kraje Świętokrzyskie by nemohla existovat bez brambor, moučné pokrmy a ječmene, prosa nebo pohanky krup. Jako maso zřídka se objevil v místní stravě v minulosti, to bylo úspěšně nahrazeno ovoce, zeleniny a mléčných výrobků. Nejreprezentativnější jídlo našem regionu je zalewajka Świętokrzyska, druh kyselá polévka z kysaného žitné mouky a brambor. Regionální koláče a žitný chléb uspokojí i ty nejnáročnější vkus, stejně jako vynikající Świętokrzyski a Falkowski med. Korczyńska fazole je charakteristická produkt Ponidzie, zatímco proso, ze které se vyrábí proso krupice, je označena oblasti kolem Opatow. Pozemek Sandomierski je známý pro jabloňových sadech a rajčete plantáže, stejně jako Szydłów a jeho okolí jsou známé pro jejich švestek. Východní část regionu je pokryta s jahodovou oblastech, kde "buska faworytka" ("Busko je oblíbený") je nejpopulárnější druh.

Rychle se rozvíjející tradičních restaurací a agroturistice nabízí nezapomenutelný a neuvěřitelné kulinářské zážitky. Můžete zkusit kopřiva polévku nebo šťovíku polévku následovanou s bramborovým knedlíkem, a mají nějaký lákavý home-made třešeň kořalku pro dezert.

Proč čekat? Přijďte k Świętokrzyskie kraje a odevzdat kouzlo nádherných turistických míst a chuť našeho výjimečného potravin.

Regional Information
Area sq.km: 11,672 
Population: 1,263,176 
Member since: 2009
Recipes: 52
Business members: 81