Charakterystyka Regionu

Województwo opolskie jest położone w południowo-zachodnim regionie Polski - graniczy z Czechami oraz czterema polskimi województwami: dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i śląskim.

Stolicą województwa jest Opole, a większe miasta to przede wszystkim: Kędzierzyn-Koźle, Nysa, Brzeg, Kluczbork, Paczków, Prudnik, Byczyna, Krapkowice, Głogówek, Strzelce Opolskie, Namysłów, Głuchołazy.

Atutem Opolszczyzny jest jej położenie na trasie ważnych linii komunikacyjnych - drogowych, kolejowych, a także odrzańskiego szlaku wodnego. Przez teren
województwa przebiega najważniejsza dla południowej części kraju autostrada A-4, będąca częścią transeuropejskiej trasy Berlin-Kijów. Na południowej granicy znajduje się sześć przejść granicznych osobowo-towarowych z Czechami. Położenie na trasie międzynarodowej magistrali kolejowej wschód-zachód, która w perspektywie ma być włączona do Europejskiego Transportu Kolejowego, stwarza solidne podstawy do dynamicznego rozwoju regionu.

Na Opolszczyźnie splatają się różne kultury: polska, śląska, niemiecka, czeska. Dzięki temu Opolanie nauczyli się żyć w tolerancji i zgodzie. Swej determinacji i silnej więzi z regionem mieszkańcy Opolszczyzny dali wyraz w 1998 roku, gdy ważyły się losy reformy administracyjnej kraju. Opolanom udało się postawić na swoim i wywalczyć własne województwo.


Walory przyrodnicze
Doskonałe walory klimatyczne i przyrodnicze Opolszczyzny pozwalają rozwijać się turystyce. Z racji ukształtowania terenu (Wyżyna Śląska, Nizina Śląska i część Pogórza Sudeckiego, dolina Odry) odpoczywać, tu można latem i zimą,.

Dużą część obszaru zajmują lasy, na terenie których utworzono 4 parki krajobrazowe, wiele obszarów chronionego krajobrazu i rezerwatów przyrody. Największe kompleksy leśne stanowią Bory Niemodlińskie, Stobrawskie, Lasy Lublinieckie i Raciborskie. Zwolenników pieszych i rowerowych eskapad zainteresują szlaki turystyczne w rejonie Góry Św. Anny oraz w okolicach Gór Opawskich, leżących na granicy z Czechami.

Turystyka

W miejscowościach Moszczanka, Pokrzywna, Jarnołtówek powstał,o wiele nowoczesnych ośrodków wypoczynkowych z pełnym zapleczem fizykoterapetycznym (m. in. basen, masaże klasyczne i wodne). W miejscowości Kamień Śląski powstało nowoczesne sanatorium, jako pierwsze w Polsce stosujące metody leczenia dr. Kneippa. W trakcie zagospodarowania jest też w tej miejscowości lotnisko (z hangarami, serwisem, hotelem) przewidziane dla małego ruchu lotniczego oraz jako miejsce szkoleń tych, którzy zdobywają uprawnienia pilotów. Na miłośników kąpieli i sportów wodnych czekają na Opolszczyźnie zbiorniki w Turawie pod Opolem oraz leżące u podnóża Gór Opawskich jeziora nyskie i otmuchowskie.

Nauka i Kultura

Śląsk Opolski jest regionem bogatym w zabytki budownictwa różnych epok, poczynając od gotyckich zamków obronnych poprzez barokowe pałace, aż po XIX wieczne kameralne dworki. Wielkim zainteresowaniem cieszą się obiekty architektoniczne m.in. zamek w Mosznej, ruiny XIX wiecznego pałacu w Kopicach, zamek Piastów Śląskich w Brzegu, jak również późnobarokowy pałac w Kamieniu Śląskim.

Będąc na Opolszczyźnie nie można ominąć Krasiejowa, miejscowości w gminie Ozimek, gdzie niedawno dokonano jednego z największych na świecie odkryć stanowisk paleontologicznych. Znalezione tam skamieniałości szczątków gadów triasowych pochodzą sprzed 225 mln lat i są bardzo dobrze zachowane. Na terenie wykopalisk powstanie w przyszłości kompleks muzealno-turystyczny, który będzie jedną z ciekawszych atrakcji regionu. W styczniu 2005 roku otwarto w budynku dawnej szkoły podstawowej stałą wystawę pod nazwą „Wędrówki z dinozaurem".

Szeroko są znane opolskie instytucje kultury: Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera (w czasie akcesji Polski do Unii Europejskiej wystąpiła z koncertem na brukselskim rynku, a na przełomie roku 2004/2005 odbyła dużą trasę koncertową po Chinach), Teatr im. Jana Kochanowskiego (miejsce corocznych Konfrontacji Teatralnych „Klasyka Polska"), czy Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki (Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalkowych). Wreszcie Amfiteatr Narodowego Centrum Polskiej Piosenki - miejsce corocznego Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki.

Wiele cyklicznych imprez kulturalnych odbywa się, poza stolicą, regionu - m. in. Muzyczne Święto Kwitnących Azalii (zamek w Mosznej), Festiwal Piosenki Angielskiej oraz Międzynarodowy Najazd Poetów na Zamek Piastów Śląskich w Brzegu, „Gaude Mater Polonia in memoriam Wincenty z Kielczy" czy Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny.


Dodatkowe informacje znajdziecie Państwo na naszej stronie www.opolskie.pl

Regional Information
Area sq.km: 9,412
Population: 991,161
Member since: 2008
Recipes: 16
Business members: 78
Facebook