Świętokrzyskie

Województwo Świętokrzyskie mieści się w południowo-wschodniej Polsce, na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych. Region ten, który nazwę swą bierze od Gór Świętokrzyskich otaczających jego stolicę – Kielce, należy do większego regionu geograficznego – Wyżyny Małopolskiej. Od zachodu otoczony jest rzeką Pilicą, zaś od strony południowej i wschodniej – Wisła. W licznych rezerwatach przyrody i parkach krajobrazowych zachowały się ciekawe i rzadkie gatunki roślin i zwierząt.

Jako jeden z najstarszych łańcuchów górskich w Europie, Góry Świętokrzyskie były kiedyś znane jako miejsce spotkań i diabelskich zabaw i tańców czarownic. Tak mówią ludowe podania, jednak pozostałości kręgów kamiennych z około VIII wieku otaczających szczyt Świętego Krzyża świadczą o istnieniu kultu pogańskiego w tym miejscu. W Górach Świętokrzyskich można natrafić na liczne ślady bohaterskiej i tragicznej historii tej ziemi – historii opisywanej między innymi przez jednego z najznakomitszych synów tej ziemi, pisarza Stefana Żeromskiego.

Menu Regionu Świętokrzyskiego nie mogłoby istnieć bez ziemniaków, mącznych potraw ani bez kasz: jęczmiennej, jaglanej czy gryczanej. Jako że mięso rzadko gościło na lokalnych stołach, było ono skutecznie zastępowane przez owoce, warzywa i produkty mleczne. Najbardziej reprezentatywnym daniem naszego regionu jest zalewajka świętokrzyska, rodzaj kwaśnej zupy przygotowywanej m.in. ze sfermentowanej mąki żytniej i ziemniaków. Regionalne ciasta i chleb żytni zadowolą najwrażliwsze podniebienia, podobnie jak wspaniały miód świętokrzyski i fałkowski. Fasola korczyńska jest z kolei charakterystycznym produktem Ponidzia, zaś proso, z którego produkuje się kaszę jaglaną, identyfikuje się z okolicami Opatowa. Ziemia Sandomierska z kolei znana jest ze swych sadów jabłkowych i plantacji pomidorów, a Szydłów i okolice słyną ze śliwek. Wschodnią część regionu pokrywają pola truskawek, pośród których najpopularniejszym gatunkiem truskawki jest buska faworytka.

Dynamicznie rozwijające się tradycyjne restauracje i agroturystyka proponują niezapomniane i niewiarygodne doświadczenia kulinarne. Można tu spróbować zupy pokrzywowej i szczawiowej czy pyz ziemniaczanych, a na deser napić się przepysznej domowej nalewki wiśniowej.
Na co Państwo czekają? Przybywajcie do Świętokrzyskiego i poddajcie się czarowi naszych wspaniałych atrakcji turystycznych i smakowi naszych wyjątkowych potraw.W sprawie szczegółowych informacji prosimy o kontakt:
Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
Al. IX Wieków Kielc 3
25-516 Kielce
Strona: www.sejmik.kielce.pl
E-mail: marszał[email protected]

Regional Information
Area sq.km: 11,672 
Population: 1,263,176 
Member since: 2009
Recipes: 52
Business members: 81