Kujawy i Pomorze

Kto zechce odkryć dla siebie urodę Kujaw i Pomorza, nie pożałuje. Jest tu wszystko, czego można zapragnąć – rozległe lasy, urokliwe jeziora, czyste rzeki, renomowane uzdrowiska, tradycyjna wieś i warte obejrzenia historyczne zabytki. To wręcz wymarzone miejsce do podreperowania zdrowia, zbierania grzybów, polowania, wędkowania, sportów wodnych i konnych przejażdżek. Cenne tym bardziej, że można u nas „dotknąć gotyku” i zobaczyć miejsce, w którym urodził się wielki astronom, torunianin Mikołaj Kopernik. I przekonać się, jak żyli tu ludzie siedemset lat przed naszą erą. A wyjeżdżając, zabrać do domu – razem z dobrymi wspomnieniami – toruński piernik lub słoik śliwkowych powideł z Doliny Dolnej Wisły.

Licząca sobie ponad 660 lat Bydgoszcz, największe miasto regionu, słynie z liczącego się środowiska muzycznego i znakomicie zachowanej secesyjnej zabudowy. Wielka muzyka i secesja to dwa znaki firmowe miasta nad Brdą.

Toruń, który prawa miejskie otrzymał prawie 800 lat temu, to perła gotyku, miejsce, w którym można dotknąć zaklętej w cegle i kamieniu magii dawnych wieków. Toruńska Starówka – wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO - uznawana jest za jeden z najpiękniejszych zachowanych średniowiecznych miejskich zespołów architektonicznych w Polsce.

Chełmno to założone w średniowieczu miasto, które zachowało w niemal niezmienionym kształcie układ urbanistyczny, jaki nadano mu w XIII wieku. Przetrwało w nim do naszych czasów wiele gotyckich zabytków – kościoły, mury miejskie, baszty – a także charakterystyczny, przepiękny renesansowy ratusz.

Leżący w Dolinie Wisły Ciechocinek jest jednym z najpiękniejszych polskich uzdrowisk. Jego walory to złoża solanek ciepliczych, tworzące wyjątkowy mikroklimat tężnie z parującą solanką, eklektyczna kurortowa architektura z przełomu XIX i XX wieku, a także cudowna atmosfera miasta-ogrodu. Można tu odpocząć, a jednocześnie zadbać o zdrowie i urodę. Miasto dysponuje dużą i zróżnicowaną ofertą hotelową, sanatoryjną, rehabilitacyjną i leczniczą, a także gastronomiczną i kulturalną.

W niewielkiej wsi Biskupin na Pałukach znajduje się znany w całym świecie rezerwat archeologiczny z okresu kultury łużyckiej. Tym, co od kilkudziesięciu lat sprowadza tu badaczy i turystów, są dobrze zachowane pozostałości po bardzo zaawansowanych technologicznie konstrukcjach sprzed 2700 lat, kiedy to na podmokłej wyspie na Jeziorze Biskupińskim stała osada, a właściwie warowny gród.

Na Kujawach i Pomorzu znajduje się wiele zakątków nieskalanej przyrody, przede wszystkim w wielkim kompleksie leśnym Borów Tucholskich, drugim co do wielkości zespole leśnym w Polsce. Wiele tysięcy hektarów lasów i łąk, poprzecinanych czystymi wodami, nad którymi unosi czyste, pachnące balsamicznie powietrze. Bory Tucholskie zachowały w wielu miejscach resztki dawnej, dzikiej i niedostępnej puszczy pomorskiej. Najcenniejsze puszczańskie ostępy objęte są ochroną, tworząc rezerwaty przyrody i parki krajobrazowe.

Ponad 100 dużych jezior, lasy, malownicze pagórki, czyste powietrze i niezmącony spokój – to walory pięknego Pojezierza Brodnickiego. Jeziora obfitują w ryby: szczupaki, liny, węgorze, leszcze, okonie, płocie i karasie, ale trafić można nawet na karpie, sandacze i sielawy. Sporo tu jeszcze „niezadeptanych” miejsc, gdzie życzliwi mieszkańcy traktują turystę jak oczekiwanego gościa.

Regional Information
Area sq.km: 17,972 
Population: 2,090,000 
Member since: 2011
Recipes: 29
Business members: 77